The mean cost of domestic airfares in the United States rose to an all-time high
ID: 3072631 • Letter: T
Question
The mean cost of domestic airfares in the United States rose to an all-time high of $375 per ticket. Airfares were based on the total ticket value, which consisted of the price charged by the airlines plus any additional taxes and fees. Assume domestic airfares are normally distributed with a standard deviation of $110. Use Table 1 in Appendix B.
a. What is the probability that a domestic airfare is $550 or more (to 4 decimals)?
b. What is the probability that a domestic airfare is $250 or less (to 4 decimals)?
c. What if the probability that a domestic airfare is between $320 and $470 (to 4 decimals)?
d. What is the cost for the 2% highest domestic airfares? (rounded to nearest dollar)
Explanation / Answer
Solution :
Given that mean = 375 , standard deviation = 110
a. P(x >= 550) = P((x - )/ >= (550 - 375)/110)
= P(Z >= 1.5909)
= 0.0559
b. P(x <= 250) = P((x - )/ <= (250 - 375)/110)
= P(Z <= -1.1364)
= 0.1271
c. P(320 < x < 470) = P(320 - 375)/110 < Z < (470 - 375)/110)
= P(-0.5 < Z < 0.8636)
= 0.4966
d. => the upper 2% or area = 1 - 0.02 = 0.98 occurs for Z = 2.0537
=> x = + Z*
= 375 + 2.0537*110
= 600.907
= 601 (rounded to nearest dollar)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.