Employment data at a large company reveal that 56% of the workers are married, 1
ID: 3071305 • Letter: E
Question
Employment data at a large company reveal that 56% of the workers are married, 17% are college graduates, and one half of the college grads are married. What is the probability that a randomly chosen worker is
a) What is the probability that a randomly chosen worker is married or a college graduate? (Round to three decimal places as needed.)
b) What is the probability that a randomly chosen worker is married but not a college graduate? (Round to three decimal places as needed.)
c) What is the probability that a randomly chosen worker is neither married nor a college graduate? (Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
Ans:
Given that
P(married)=0.56
P(college graduate)=0.17
P(married/college graduate)=0.5
P(college graduate and married)=0.5*0.17=0.085
a)
P(married or college graduate)=P(married)+P(college graduate)-P(college graduate and married)
=0.56+0.17-0.085
=0.645
b)P(married but not college graduate)=P(married)-P(college graduate and married)
=0.56-0.085=0.475
c)P(neither married nor a college graduate)=1-P(married or college graduate)
=1-0.645
=0.355
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.