The fire department tested two types of fire extinguishers on gasoline fires. Th
ID: 3070770 • Letter: T
Question
The fire department tested two types of fire extinguishers on gasoline fires. They set 10 gallons of gasoline ablaze and then timed how long it took to extinguish the blaze using one extinguisher. The process was repeated 6 times for two types of fire extinguishers (Type 1 and Type 2). Assuming the population variances are equal:
a) Use a 5% significance interval to test the claim that it takes longer to put out the fire using a Type 2 fire extinguisher (I finished this problem correctly I believe. I attached a photo of my work).
b) Form a 90% confidence interbal for for the difference of the true means in the time needed to put out a fire using two fire extinguishers
The p-value needs to be in this format: ?<p<? obtained from a t-table (I attached this for you) by using degrees of freedom (5) and alpha. Thank you for your help.
TYPE N MEAN STD. DEVIATION STD. ERROR MEAN Type 1 6 12.8333 1.47196 0.60093 Type 2 6 15.3333 4.32049 1.7638 ses, indebet norm 15-3335 2 mI n7 6 ( Fail to reject 6) There is not S5fv to surport that the meantime of Eype is lese than the Mean time of tyrelDExplanation / Answer
a)
Below are the null and alternate hypothesis
H0: mu1 - m2 = 0
Ha: mu1 - mu2 < 0
n1 = 6
n2 = 6
x1bar = 12.8333
x2bar = 15.3333
sigma1 (s1) = 1.4720
sigma2 (s2) = 4.3205
As population variances are equal, we use pooled t-test
Pooled estimate of variance
Sp = sqrt(((n1-1)*s1^2+(n2-1)*s2^2)/(n1+n2-2))
Sp = sqrt((5*1.47196^2 + 5*4.32049^2)/10)
Sp = 3.2275
SE = 3.2275*sqrt(1/6+1/6)
SE = 1.8634
Test statistics, t = (12.8333 - 15.3333)/1.8634
t = -1.3416
df = 10
p-value = 0.1187
alpha(0.1) < p-value < alpha(0.05)
p-value > alpha(0.05)
As p-value is greater than the significance level of 0.05, we fail to reject the null hypothesis
There is no significant evidence to support that mean time of type 1 is less than the mean time of type 2
b) CI
x1bar - x2bar = -2.50
SE = 1.8634
CI = 95%
DF = n1+n2-2 = 10
t-value = 1.8125
ME = t*SE = 1.8125*1.8634 = 3.3773
Confidence Interval (x1bar - x2bar) +/- ME
Lower bound = -5.87732
Upper bound = 0.87732
Confidence Interval (-5.8773 , 0.8773 )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.