13. (30 pts.,) A 3.250 L piston contains 0.1600 mol of an ideal gas at 120.0 kPa
ID: 306861 • Letter: 1
Question
13. (30 pts.,) A 3.250 L piston contains 0.1600 mol of an ideal gas at 120.0 kPa (Point A) before the piston is compressed down to 812.5 mL and a pressure of1 209.52 kPa (Point B). Th 302.38 kPa (Point C) before returning to its original state (a) (3 pts.) Find the temperature of points A, B and C (b) (12 pts.) Determine the type of process for each step of the cycle. You must en, the piston ends up back at its original volume but at a pressure of justify your answers! (c) (10 pts.) Find W and Q for each step in the cycle. (d) (5 pts.) What is the net work done by/on the gas during one complete cycle?Explanation / Answer
(a) TA=P*V/nR=293.2 K
TB=Pb*Vb/nR=738.76K
TC=Pc*Vc/nR=738.76 K
(b)A-B is adiabatic compression as temperature increases during compression
B-C is isothermal as temperature is same
(c) Let adaibatic constant for gas is y
Pa*Va^y=Pb*Vb^y
y=1.67
work=-889.34 J
Q=0
for B-C
work=nRTln(Vc/Vb)=1362.35J
Q=1362.35 J
(d)Net work=473.01J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.