2. In a study conducted by the American Cancer Society, 4500 women and 5500 men
ID: 3068112 • Letter: 2
Question
2. In a study conducted by the American Cancer Society, 4500 women and 5500 men participated in a study which lasted for 7 years. At the beginning of the study, all 10,000 people were evaluated and nobody had cancer or heart disease. During the course of the study, 416 study participants developed lung cancer, and 360 of these individuals died from it. Among the individuals who developed lung cancer, the average duration of illness was 18 months. a) What was the male to female ratio in this study population? b) Is this a fixed for dynamic population? c) Calculate the incidence of lung cancer in this population. Is this a cumulative incidence or an incidence density? d) What was the case fatality rate (CFR) of lung cancer in this population?Explanation / Answer
Answer to part a)
The male and female ratio = number of males / number of females
Number of males = 5500
Number of females = 4500
Male and female ratio = 5500 /4500
Male and female ratio = 1.22
.
Answer to part b)
This is a fixed population, because the members stay in the group, till the time they are alive or so. If they got cancer , they stay in the group till they are alive. Such a population is called Fixed.
.
Answer to part c)
416 people got lung cancer out of 10000
Incidence rate = 416 /10000 = 0.0416
This is incidence density
.
Answer to part d)
Case fatality rate = number of people who died / number of people who developed cancer
Case fatality rate = 360 / 416 = 0.865 or 86.5%
Thus case fatality rate = 86.5%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.