A group of adult males has foot lengths with a mean of 28.41 cm and a standard d
ID: 3068043 • Letter: A
Question
A group of adult males has foot lengths with a mean of 28.41 cm and a standard deviation of 1.11 cm. Use the range rule of thumb to identify the limits separating values that are significantly low or significantly high. Is the adult male foot length of 25.9 cm significantly low or significantly high? Explain.
Significantly low values are __cm or lower. (Type an integer or a decimal. Do not round.)
Significantly high values are __cm or higher. (Type an integer or a decimal. Do not round.)
Select the correct choice below and fill in the answer box(es) to complete your choice.
A. The adult male foot length of 25.9 cm is not significant because it is between __cm and __cm. (Type integers or decimals. Do not round.)
B. The adult male foot length of 25.9 cm is significantly low because it is less than __cm. (Type an integer or a decimal. Do not round.)
C. The adult male foot length of 25.9 cm is significantly high because it is greater than __cm. (Type an integer or a decimal. Do not round.)
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=28.41
standard deviation=1.11
(if value is more than 2 standard deviations below or above the mean,i.e. significantly low or high)
lower limit=28.41-2*1.11=26.19
upper limit=28.41+2*1.11=30.63
Significantly low values are 26.19 cm or lower.
Significantly high values are 30.63 cm or higher.
Option B is correct.
The adult male foot length of 25.9 cm is significantly low because it is less than 26.19 cm.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.