Suppose the mean per-person check for brunch at a restaurant chain is approximat
ID: 3067165 • Letter: S
Question
Suppose the mean per-person check for brunch at a restaurant chain is approximately $11.75. Complete parts (a) through (d) below. Click the icon to view a table of values for the standardized normal distribution a. Assuming a standard deviation of $5.00, what sample size is needed to estimate, with 90% confidence, the mean per-person check for brunch to within ± $0.50? The sample size needed is 269 Round up to the nearest integer.) b. Assuming a standard deviation of $5.50, what sample size is needed to estimate, with 90% confidence, the mean per-person check for brunch to within $0.50? The sample size needed is 325 (Round up to the nearest integer.) C. Assuming a standard deviation of $6.00, what sample size is needed to estimate, with 90% confidence, the mean per-person check for brunch to within ±$050? The sample size needed is (Round up to the nearest integer.)Explanation / Answer
a)
(Note: for z with 2 decimal places n=269 is correct)
b)
(Note: for z with 2 decimal places n=326 is correct)
c)
(Note: for z with 2 decimal places n=388 is correct)
for 90 % CI value of z= 1.6449 standard deviation ?= 5 margin of error E = 0.5 required sample size n=(z?/E)2 = 271Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.