The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 269 days and
ID: 3066359 • Letter: T
Question
The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 269 days and a standard deviation of 15 days. a. Find the probability of a pregnancy lasting 309 days or longer b If the length of pregnancy s in the lowest 3%, then the baby s premature Find the length that separates premature babies from hose who are not Click to view.page 1 of the table. Click to view,page 2 of the table a. The probability that a pregnancy will last 309 days or longer is (Round to four decimal places as needed.)Explanation / Answer
mean i.e = 269
standard deviation i.e = 15
z value = (x-)/
a)
z value for 309 is (309-269)/15 = 2.67, corresponding p value suing z table is 0.9962
P(X<309) = 0.9962
P(X>=309) = 1 - 0.9962 = 0.0038
proababilty that a pregnancy will last 309 days or longer is 0.0038
b)
let the value that seperates the premature babies from those who are not premature be L
P(X<L) = 0.03 or 3%
z value for p = 0.03 is z = -1.881
z value of L = (L-269)/15
(L-269)/15 = -1.881 => L = 269 - 15*1.881 = 240.785
Babies who are born on or before 241 days are considered premature
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.