Questions 1 to 7 refer to the following. Suppose that the price of a bond is uni
ID: 3066309 • Letter: Q
Question
Questions 1 to 7 refer to the following.
Suppose that the price of a bond is uniformly distributed between $80 and $85.
What is the expression for the probability density function of the bond price?
A) f(x) = 1/5 for 80 < x < 85, 0 elsewhere
B) f(x) = 1/80 for 80 < x < 85, 0 elsewhere
C) f(x) = 1/85 for 80 < x < 85, 0 elsewhere
D) f(x) = 1/165 for 80 < x < 85, 0 elsewhere
Flag this Question
Question 21 pts
What is the probability that the bond price will be more than $83?
Flag this Question
Question 31 pts
What is the probability that the bond price will be less than $84?
Flag this Question
Question 41 pts
What is the probability that the bond price will be equal to $85?
Flag this Question
Question 51 pts
What is the probability that the bond price will be between $81 and $85?
Flag this Question
Question 61 pts
Determine the expected price of the bond.
Flag this Question
Question 71 pts
Determine the standard deviation of the bond price.
AExplanation / Answer
Given the price of a bond is uniformly distributed between 80 and 85. It can be divided into five equal parts as
80-81,81-82,82-83,83-84,84-85.
(a) So, the probability density function of the bond price is given as
f(x) = 1/5 for 80 < x < 85, 0 elsewhere
(b) P(X>83) = P(83<X<85). It includes 83-84 and 84-85
=>P(X>83) = P(83<X<85) = 2/5 = 0.4
(c) The range 80<X<84 covers 4 out of 5 equal parts.
=>P(X<84) = P(80<X<84) = 4/5 = 0.8
(d) P(X=85) = 0 because it is not included in the range as per the probability density function.
(e) P(81<X<85) includes 4 regions. So, P(81<X<85) = 4/5 = 0.8
(f) Expected value of bond = (80+85)/2 = 165/2 = 82.5 = E(x)
(g) Variance = E(X2)-E(X)2
E(X2) = (802+852)/2 = 6812.5
=> variance = 6812.5 - (82.5)2 = 6.25
=> standard deviation = Sqrt(variance) = sqrt(6.25) = 2.5. which should be option D.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.