Need assistance on part B and part C. I have no idea how to do it, need indept e
ID: 3065992 • Letter: N
Question
Need assistance on part B and part C. I have no idea how to do it, need indept explaination. Thank you so much! Will give thumbs up!
Problem #1-The number of calls received per hour by a customer service call center has an average rate of 80 calls per hour. To receive credit you must show your calculations. 1. A. Find the probability that at most 4 calls are received in a three-minute interval. a. What is the random variable and its distribution? Circle the correct answer i. The random variable, X - number of calls received in a three-minute interval, ii. The random variable, X-the time until the fourth call is received, ii. The random variable, X - number of calls received per minute, X~Poi(4/3) X~Poi(4) X-Gamma(4,3/4) iv. The random variable, X the time until the fourth call is received, X Gamma(4,4) Compute the probability. Perform your calculations below and then circle the correct (closest) answer b. i 0.6290 0.5670 iii. 0.0190 iv. 0.4330 Calculate the variance of the random variable from part i. Perform vour calculations below and then circle the correct answer. i. 4/3 c. iv. 64Explanation / Answer
b)
By poisson distribution,
P(x, m)= e^-m * m^x / x!
Here, m = 80 calls per hour but we need 4 calls in 3 minute interval
so, m = 80 * 3 / 60 = 4
P(X < 4) = P(x= 0) + p(x =1) + P(x = 3) + P(x = 4)
= e^-4 * 4^0 / 0! + e^-4 * 4^1 / 1! +e^-4 * 4^2 / 2! +e^-4 * 4^3 / 3!
= 0.4330
Answe is option 4)
c)
Variance = s^2 = average
Here, average = 4
So, variance = 4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.