A soccer ball manufacturer wants to estimate the mean circumference of soccer ba
ID: 3065887 • Letter: A
Question
A soccer ball manufacturer wants to estimate the mean circumference of soccer balls within 0.1 in (a) Determine the minimum sample size required to construct a 99% confidence interval for the population mean Assume the population standard deviation is 0 25 in. (b) Repeat part (a) using a population standard deviation of 0.30 in. Which standard deviation requires a larger sample size? Explain 25 a) The minimum sample size required to construct a 99% confidence inte valus (Round up to the nearest integer.) ga ulat n standard deviation of balls. ation fo a n. balls. b) The minimum sample size required to construct a 99% confidence nten al using a population standard de Round up to the nearest integer.) requires a larger sample size. Due othe increased va ability n he population, a sample size s needed t ensure the desired Apopulation standard deviation o accuracyExplanation / Answer
Margin of error = 0.1
a) = 0.25
Z for 99% confidence interval = Z0.005 = 2.58
Margin of error = Z0.005 * / sqrt(n)
or, 0.1 = 2.58 * 0.25 / sqrt(n)
or, n = 41.6025
or, n = 42 balls
b) = 0.30
Z for 99% confidence interval = Z0.005 = 2.58
Margin of error = Z0.005 * / sqrt(n)
or, 0.1 = 2.58 * 0.30 / sqrt(n)
or, n = 59.9076
or, n = 60 balls
A population standard deviation of 0.3 in requires a large sample size. Due to increased variability in the population a larger sample size is needed to ensure desire accuracy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.