The probability hat a randomly selected 3-year-old male salamander will live to
ID: 3065148 • Letter: T
Question
The probability hat a randomly selected 3-year-old male salamander will live to be 4 years old is 0.95246 (a) What is the probability hat two randomly selected 3-year-old male salamanders will live to be 4 years old? (b) What is the probability that eight randomly selected 3 year old male salamanders will live to be 4 years old? eight randomly selected 3-year-old male salamanders dd not live to be 4 years ol a) The probability tha two andomly selected 3-year old male salanders wi live to be 4 years old i Round to five decimal places as needed (Rlound to five decimal places an needed) Round to five deaimal places as needed) 0.05 Enter your wich of the anwwer boxen comm option commandExplanation / Answer
(a) requrired probability that two randomly selected....=0.95246*0.95426=0.908894
(b) requrired probability that 8 randomly selected....=0.95246^6=0.746587
(c) let probability of not living to be 4 years..=1=0.95426=0.04574
here we use binomial distirbution with parameter n=8 and p=0.04574
and for Binomial distribution ,P(X=r)=nCrpr(1-p)n-r
P(X>1)=1-P(X=0)=1-0.6876=0.3124
second part of c
(No , greater than 0.05)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.