Score: 0 of 1 pt 21 of 21 (14 complete) HW Score: 59.08%, zour 7.2.11 Question H
ID: 3065056 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 21 of 21 (14 complete) HW Score: 59.08%, zour 7.2.11 Question Hep A data setincludes 106 body temperatures of healthy adult humans having a mean of 98 9 F and a standard devia on oro 62 F Construct a 9g% confidence inten al e mateofthem an bode healthy humans What does the sample suggest about the use of 98.6°F as the mean body temperature? Click here to viewa t distribution table Click here to view page 1 of the standard normal distibution table Click here to view page 2 of the standard normal distnbution table What is the confidence interval estimate of the population mean ? (Round to three decimal places as needed ) Enter your answer in the edit fields and then click Check Answer Clear All part remainingExplanation / Answer
(a)
n = Sample size = 106
xbar = Sample mean = 98.9
s = Sample SD = 0.62
alpha = 0.01
SE = s/sqrt(n) = 0.62/sqrt(106) = 0.0602
From Table, critical value of Z = 2.576
99% Confidence interval:
Lower limit = xbar - Z SE
= 98.9 - 2.576 X 0.0602
= 98.9 - 0.1551
= 98.745
Upper limit = 98.9 + 0.1551 = 99.055
Confidence interval for population mean mu is given by:
98.745 < mu < 99.055
(b)
It is noted that 98.6 lies outside the confidence interval. This suggests that it is incorrect to use 98.6 as mean body temperature.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.