9) A 200-kg scaffold is held up by a wire at each end. The scaffold is 16 m long
ID: 306396 • Letter: 9
Question
9) A 200-kg scaffold is held up by a wire at each end. The scaffold is 16 m long. A 650-kg box sits 3.0 m from the left end. What is the tension in each wire? A) left wire 520 N; right wire 130 N B) left wire 640 N; right wire 210 N C) left wire 1950 N; right wire 9750 N D) left wire 6160 N; right wire 2170 N E) left wire = 2160 N; right wire-8270N F) left wire 5230 N; right wire 1190 N G) None of these 10) A brass wire 2.0 m in length and 2.0 mm in diameter supports a 10.0-kg mass. What is the elongation of the wire? (Young's modulus for brass is 100 × 109 N/m2) 0.62 mm C) 0.33 mm D) 0.89 mm E) 0.22 mm F) 0.76 mm G) 0.51 mm H) None of these v m, + m mitm," vi, and mixiExplanation / Answer
Solution:
Lets call left wire T1, right = T2
16T1 = (200*8) + (650*9.81*13) = 84494.5
84494.5 = 16T1
84494.5/16 = 5280.91 N
16T2 = (200*8) + (650*9.81*3) = 20729.5
20729.5 = 16T2
T2 = 1295.6 N
left wire = 5280.91 N; right wire = 1295.6 N Ans:G
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.