9 of 10> A golfer attempts a birdie putt sending the 0.050-kg ball toward the ho
ID: 2033139 • Letter: 9
Question
9 of 10> A golfer attempts a birdie putt sending the 0.050-kg ball toward the hole with a speed of 1.7 m/s. Unfortunately, the ball does a "horseshoe" and goes halfway around the rim of the hole. The ball ends up heading back toward the golfer with a speed of 1.3 m/s. Part A If we take the positive direction to be from the golfer to the hole, what is the impulse delivered to the balilby the hole? Express your answer to two significant figures and include appropriate units Value Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
Impulse is given by:
Impulse = J
J = dP = m*dV
m = mass of ball = 0.05 kg
Vi = 1.7 m/sec
Vf = -1.3 m/sec
J = m*(Vf - Vi)
J = 0.050*((-1.3) - 1.7)
J = -0.15 kg-m/sec
Please Upvote.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.