9 The density of a certain metal solid is 7.2 x 103 kgm, and its Young\'s modulu
ID: 1865605 • Letter: 9
Question
9 The density of a certain metal solid is 7.2 x 103 kgm, and its Young's modulus is 0.8 x 10'? N/m2 what is the velocity of sound in this metal? A) 3333 m/s B) 823 m/s C) 5292 m/s D) 8568 m/s E) 1843.2 m/s 0. A mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at a frequency of 6 Hz and an amplitude of 5 cm. If a timer is started when its displacement is a maximum (hence x -5 cm when t 0), what is the displacement of the mass when t-2.9s A) -4.045 cm B) 4.833333 cm C) 9 cm D) 5.22 cm E) -10.3 cmExplanation / Answer
A.
Velocity is given by
V= (Young's modulus/ density of solid)^0.5
= 3333 m/s
------------
B.
Displacement given by
X = A cos (2*pi*f t)
At t= 2.9
X= 5 cos (2*pi* 6* 2.9)
= -4.045 cm
------
Comment in case any doubt.. good luck
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.