Suppose your waffle iron is rated at 1.90 kW when connected to a 3.60 x 102 V so
ID: 306381 • Letter: S
Question
Suppose your waffle iron is rated at 1.90 kW when connected to a 3.60 x 102 V source (a) What current does the waffle iron carry? (b) What is its resistance? Need Help? 8. -12 points SerCP11 17.P.044 Batteries are rated in terms of ampere-hours (A . h).For example, a battery that can deliver a current of 3.0 A for 5.0 h is rated at 15 A h (a) What is the total energy, in kilowatt-hours, stored in a 9-V battery rated at 47 A h? kWh (b) At $0.19 per kilowatt-hour, what is the value of the electricity that can be produced by this battery?Explanation / Answer
a)
P = 1.90 kw
= 1900 w
v = 3.60*10^2 V
use:
P = v*i
1900 = 3.60*10^2 * i
i = 5.28 A
Answer: 5.28 A
b)
use:
R = V/I
= (3.60*10^2)/(5.28)
= 68.2 ohm
Answer: 68.2 ohm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.