Suppose your waffle iron is rated at 1.00kW when connected toa 1.20 x 10^2 V sou
ID: 1737877 • Letter: S
Question
Suppose your waffle iron is rated at 1.00kW when connected toa 1.20 x 10^2 V source. (a) what current does the waffle ironcarry? (b) what is the resistance? I am stuck on the equations that I would have to use for thisproblem. I know that for the current it is I=(V)(R) and for R=V/I.How do I relate these two equations to solve the problem? Suppose your waffle iron is rated at 1.00kW when connected toa 1.20 x 10^2 V source. (a) what current does the waffle ironcarry? (b) what is the resistance? I am stuck on the equations that I would have to use for thisproblem. I know that for the current it is I=(V)(R) and for R=V/I.How do I relate these two equations to solve the problem?Explanation / Answer
The relationship between power, voltage and current is P=VI from this solve for I I= P/V convert the KW in to watt I=1000W/120V=8.33 I=8.33A To solve for Resistance, Use the hooks law R=V/I= 120v/8.33A R=14.4 I hope this will answer your questions
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.