Suppose 30% of the restaurants in a certain part of a town are in violation of t
ID: 3063565 • Letter: S
Question
Suppose 30% of the restaurants in a certain part of a town are in violation of the health code. A health inspector randomly selects five of the restaurants for inspection. (Round your answers to four decimal places.) (a) What is the probability that none of the restaurants are in violation of the health code? (b) What is the probability that one of the restaurants is in violation of the health code? (c) What is the probability that at least two of the restaurants are in violation of the health code?
Explanation / Answer
X ~ Binomial (n,p)
n = 5 , p = 0.30
Binomial probability distribution is
P(X) = nCx px (1-p)n-x
a)
P(X = 0) = 5C0 0.300 0.705
= 0.1681
b)
P( X = 1) = 5C1 0.301 0.704
= 0.3602
c)
P( X >= 2) = 1 - P( X <= 1)
= 1 - [ P( x = 0) + P( x = 1) ]
= 1 - [ 5C0 0.300 0.705 + 5C1 0.301 0.704 ]
= 0.4718
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.