Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacit
ID: 3062203 • Letter: O
Question
Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacity of 100 passengers. On average, 18 ticket holders cancel their reservations at the last minute, so the company intentionally overbooks the flight. Cancellations can be described by a normal distribution with a standard deviation of 2.2. Profit per passenger is $189. If a passenger arrives but cannot board due to overbooking, the company policy is to provide compensation of $131. What is the optimal probability of having too many passengers to seat on the plane? Carry answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
Underage cost = Cu = profit per passenger = $189
Overage cost = Co = cash payment per passenger = $ 131
Thus , Critical ratio = Cu / Cu + Co = 189 / ( 189 + 131) = 189 / 320 = 0.5906
Corresponding Z value for above Critical Ratio = NORMSINV ( 0.5906) = 0.2291( 0.23 ROUNDED TO 2 DECIMAL PLACES )
Thus, number of tickets to be overbooked
= Mean value of cancellation + Z x Standard deviation of cancellation
= 14 +0.23 x 2.2
= 14 +0.506
= 14.506 ( 15 rounded to nearest whole number )
OVERBOOKED = 15 TICKETS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.