Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacit
ID: 3062202 • Letter: O
Question
Offwefly Airlines has a daily flight from Sacramento to Las Vegas with a capacity of 100 passengers. On average, 15 ticket holders cancel their reservations at the last minute, so the company intentionally overbooks the flight. Cancellations can be described by a normal distribution with a standard deviation of 2. Profit per passenger is $64. If a passenger arrives but cannot board due to overbooking, the company policy is to provide compensation of $84. What is the optimal probability of having one or more empty seats on the plane? Carry answer to 4 decimal places.
Explanation / Answer
Underage cost = Cu = profit per passenger = $64
Overage cost = Co = cash payment per passenger = $ 84
Thus , Critical ratio = Cu / Cu + Co = 64 / ( 64 + 84) = 64 / 148 = 0.4324
Corresponding Z value for above Critical Ratio = NORMSINV ( 0.4324) = -0.1703( -0.17 ROUNDED TO 2 DECIMAL PLACES )
Thus, number of tickets to be overbooked
= Mean value of cancellation + Z x Standard deviation of cancellation
= 15 -0.17 x 2
= 15 -0.34
= 14.66( 15 rounded to nearest whole number )
OVERBOOKED = 15 TICKETS
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.