You\'re in an airplane that flies horizontally with speed 970 km/h (270 m/s ) wh
ID: 306150 • Letter: Y
Question
You're in an airplane that flies horizontally with speed 970 km/h (270 m/s ) when an engine falls off. Neglecting air resistance, assume it takes 27 s for the engine to hit the ground. Part A Find the height of airplane. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Find the horizontal distance that the aircraft engine falls. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. nothing nothing Part C If the airplane somehow continues to fly as if nothing had happened, what is the distance between the engine and the airplane at the moment the engine hits the ground? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
A.
Applying 2nd equation of motion
H= 0.5* gt^2= 0.5*9.8* 27^2= 3572.1 m
---------
B. Horizontal distance= 270*27= 7290 m
--------.
C. Vertical distance between the engine and plane= 3572.1 m
------
Comment in in case any doubt.. Goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.