You\'re bungee jumping. Tne path form is 59 m high over wtWr. The by new cord ha
ID: 1484437 • Letter: Y
Question
You're bungee jumping. Tne path form is 59 m high over wtWr. The by new cord has an unstrained length of 7 m and when stretched it acts like an ideal spring with a constant of k = 66 N/m. You fall from rest. assume your mass is 70 kg. How close do you come to the water? You're bungee jumping. Tne path form is 59 m high over wtWr. The by new cord has an unstrained length of 7 m and when stretched it acts like an ideal spring with a constant of k = 66 N/m. You fall from rest. assume your mass is 70 kg. How close do you come to the water?Explanation / Answer
given, L = 7 m
let y is maximum extension of the cord.
Apply conservation of energy
Initial gravitational potentail energy = final elastic potentail energy
m*g*(L + y) = 0.5*k*y^2
70*9.8*(7 + y) = 0.5*66*y^2
4802 + 686*y = 33*y^2
33*y^2 - 686*y - 4802 = 0
on sloving the above equation we get
y = 26.3 m
minimum distance from water to you = 59 - (y + L)
= 59 - (26.3 + 7)
= 25.7 m <<<<<<<<<-------------------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.