For each of the a) through e) determine whether the sampling distribution of is
ID: 3060873 • Letter: F
Question
For each of the a) through e) determine whether the sampling distribution of is normal, approximately normal, or unknown:
a) The mean amount of sleep that 20- to 24-year-old women get per night is 9.3 hours (Source: Bureau of Labor Statistics). Assume that the population standard deviation
is =1. Samplesofsizen=9aretaken.
b) Prices for boned trout are normally distributed, with = $4.00 per pound and = $0.50. A random sample of size n = 8 is taken.
c) The pollen count distribution for Los Angeles in September is not normally distributed but has a mean = 10 and standard deviation = 2. A random sample of size 60 is taken.
d) The gas mileage for a 2014 Toyota Prius hybrid vehicle is not normally distributed with = 55 miles per gallon and = 8. A random sample of size n = 16 is taken.
e) The gas mileage for a 2014 Toyota Prius hybrid vehicle is not normally distributed with = 55 miles per gallon and = 8. A random sample of size n = 80 is taken.
Explanation / Answer
a)
as sample size is less than 30 and population is not normally distributed ; sampling distribution is unknown
b)
as population is normally distributed therefore sampling distribution is normally distributed
c)
as sample size is greater than 30 ; sampling distribution is approximately normal
d)
as sample size is less than 30 and population is not normally distributed ; sampling distribution is unknown
e)
as sample size is greater than 30 ; sampling distribution is approximately normal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.