2. In a tennis match, two players, Alfred and Bud, play three sets, and the firs
ID: 3060190 • Letter: 2
Question
2. In a tennis match, two players, Alfred and Bud, play three sets, and the first player who wins 2 sets wins the match. Suppose Alfred has a 60% of chance of winning each set. If Alfred wins a set, we denote that outcome by A. So if Alfred wins first, loses 2nd and wins 3rd, the outcome will be {ABA}, etc.
(a) Fill in the sample space: S = {AA, BB, _______, ______, _______, _______ }(six outcomes total) and compute the corresponding probabilities of each simple outcome in S.
(b) Find the outcomes favorable to the event E = {Alfred wins the match} = { _____, _______, _____ }, and compute the probability of the event E. P(E)=
(c) Let X denote the number of sets the match has ( 2 or 3 ); Complete the distribution table for X.
X=x P(X=x )
2
3
P(X=2)=
P(X=3)=
(d) Find the population mean, µX , of X.
(e) Find the population variance, X 2 , of X, and the corresponding population standard deviation.
Explanation / Answer
Solution-
1. Sample space includes- AA, BB, ABA, BAA, BAB, ABB - 6 outcomes.
2. E- When alfred wins the match. Favourable outcomes- AA, ABA and BAA.
P(E) = 0.6*0.6 + 0.6*0.4*0.6 + 0.4*0.6*0.6 = 0.648
3. P(X=2) = 0.4 * 0.4 + 0.6 * 0.6 = 0.52
P(X=3) = 0.4*0.6*0.6+ 0.4 *0.6*0.4 + 0.6 *0.4*0.4 + 0.6 *0.4 *0.6 = 0.48
4. E(X) = 2*0.52 + 3*0.48
= 2.48
5. var(X) =E(X2) -[ E(X)]2
= 22*0.52 + 32*0.48 - 2.482
= 0.2496
and standard deviation = 0.24960.5
= 0.5
Answers
TY!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.