Annual starting salaries for college graduates with degrees in business administ
ID: 3059979 • Letter: A
Question
Annual starting salaries for college graduates with degrees in business administration are generally expected to be between $20,000 and $35,000. Assume that a 95% confidence interval estimate of the population mean annual starting salary is desired. How large a sample should be taken if the desired margin of error is:
a. $300? Remove all commas from your answer before submitting.
b. $190? Remove all commas from your answer before submitting.
c. $100? Remove all commas from your answer before submitting.
d. Would you recommend trying to obtain the $100 margin of error? Explain.
- Select your answer -Yes, it always better to be more accurate. No, the sample size would probably be too time consuming and costly.
Explanation / Answer
Result:
Annual starting salaries for college graduates with degrees in business administration are generally expected to be between $20,000 and $35,000. Assume that a 95% confidence interval estimate of the population mean annual starting salary is desired. How large a sample should be taken if the desired margin of error is:
By range rule, sd = (35000-20000)/4 =3750
Z value for 95% =1.96
a. $300? Remove all commas from your answer before submitting.
Sample size = (z2*s2)/d2
n = (1.962*37502)/3002
=600.25
The sample size required= 601
b. $190? Remove all commas from your answer before submitting.
n = (1.962*37502)/1902
=1496.46
The sample size required= 1495
c. $100? Remove all commas from your answer before submitting.
n = (1.962*37502)/1002
=5402.25
The sample size required= 5403
d. Would you recommend trying to obtain the $100 margin of error? Explain.
- Select your answer –
No, the sample size would probably be too time consuming and costly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.