A company that manufactures bookcases finds that the average time it takes an em
ID: 3059977 • Letter: A
Question
A company that manufactures bookcases finds that the average time it takes an employee to build a bookcase in 5 hours with a standard deviation of 1/2 hours. A random sample of 64 employees is taken. What is the likelihood that the sample mean will be 4 hours or more?Show all calculations and provide commentary to your answer.
A company that manufactures bookcases finds that the average time it takes an employee to build a bookcase in 5 hours with a standard deviation of 1/2 hours. A random sample of 64 employees is taken. What is the likelihood that the sample mean will be 4 hours or more?
Show all calculations and provide commentary to your answer.
A company that manufactures bookcases finds that the average time it takes an employee to build a bookcase in 5 hours with a standard deviation of 1/2 hours. A random sample of 64 employees is taken. What is the likelihood that the sample mean will be 4 hours or more?
Show all calculations and provide commentary to your answer.
Show all calculations and provide commentary to your answer.
Explanation / Answer
=5
=1/2 =0.5
n=64
x=4
z=(x-)/(/n)
=(4-5)/(0.5/64)
=-1/(0.5/8)
=-1/0.0625
=-16
P(x>4) =P(z>-16)
=1-P(z<-16)
=1-0
=1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.