A customer has approached a local credit union for a $20,000 1-year loan at a 10
ID: 3057576 • Letter: A
Question
A customer has approached a local credit union for a $20,000 1-year loan at a 10% interest rate. If the credit union does not approve the loan application, the $20,000 will be invested in bonds that earn a 6% annual return. The credit union believes that there is a 5% chance that this customer will default on the loan, assuming that the loan is approved. If the customer defaults on the loan, the credit union will lose the $20,000. What is the credit union's expected profit under the optimal decision?
Explanation / Answer
Return when loan is approved
= (5/100)*(-20000)+(95/100)*2000
= -1000+1900
= $1900
Return when loan is disappeared
= (20000*6/100)
= $1200
So, optimal strategy is R2 and return is $1200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.