To test the claim that the average height of students is greater than 5.2 ft. If
ID: 3055579 • Letter: T
Question
To test the claim that the average height of students is greater than 5.2 ft. If we took a sample of size 35 students and calculated the p-value to be 0.035. What is your conclusion?
Question 14 options:
Reject null hypothesis with 97% confidence.
Reject null hypothesis with 95% confidence.
Reject null hypothesis with 99% confidence.
Reject null hypothesis with 98% confidence.
Question 15 (1 point)
If it is one sided test and alpha=0.05. Find t(alpha) from t-table if sample size is 10.
Question 15 options:
1.812
1.228
2.262
1.833
To test the claim that the mean population height is greater than 5.6 ft. Assume that the population standard deviation sigma is known and alpha= 5%. Find the critical value . (Hint: draw the curve first, total area under the curve is given = 5%).
Question 16 options:
1.96
0.05
1.645
2.575
2.85
Reject null hypothesis with 97% confidence.
Reject null hypothesis with 95% confidence.
Reject null hypothesis with 99% confidence.
Reject null hypothesis with 98% confidence.
Question 15 (1 point)
If it is one sided test and alpha=0.05. Find t(alpha) from t-table if sample size is 10.
Question 15 options:
1.812
1.228
2.262
1.833
To test the claim that the mean population height is greater than 5.6 ft. Assume that the population standard deviation sigma is known and alpha= 5%. Find the critical value . (Hint: draw the curve first, total area under the curve is given = 5%).
Question 16 options:
1.96
0.05
1.645
2.575
2.85
Explanation / Answer
1 ) p-value = 0.035 . Reject null hypothesis with 95% confidence
2) n=10 Degrees of freedom = n-1 =9. t value at 0.05 one sided = 1.833
3) H0 : mean > 5.6ft. This dictates a right tailed test. Hence at alpha = 0.05 , z = 1.645
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.