To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. T
ID: 1654996 • Letter: T
Question
To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. The velocity required for the takeoff, the takeoff velocity, depends on several factors, including the weight of the aircraft and the wind velocity. A plane accelerates from rest at a constant rate of 5.00 m/s2 along a runway that is 1800 m long. Assume that the plane reaches the required takeoff velocity at the end of the runway. What is the time tTO needed to take off? What percentage of the takeoff velocity did the plane gain when it reached the midpoint of the runway?
Explanation / Answer
Vo = initial velocity = 0 m/s
a = acceleration = 5
d = distance travelled = 1800 m
t = time of travel
using the equation
d = Vo t + (0.5) a t2
1800 = 0 t + (0.5) (5) t2
t = 26.83 sec
d' = distance at midway = 900 m
V'f = final velocity at midway
Vf = final velocity at the end
using the equation
Vf = Vo + at
Vf = 0 + 5 (26.83)
Vf = 134.15 m/s
using the equation
V'f2 = Vo2 + 2 a d'
V'f2 = 02 + 2 (5) (900)
V'f = 94.86 m/s
%age = (94.86/134.15) x 100 = 70.7
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.