Safari File Edit View History Window Help QA 251: Business Statistics-2018 Sprin
ID: 3054989 • Letter: S
Question
Safari File Edit View History Window Help QA 251: Business Statistics-2018 Sprin (2) Homework: Chapter 7 Review Homework Score: 0 of 1 pt 7.3.9 5of8C2 complete) 0Hw Score: 21.88%, 1.75 Question He In a random sample of 64 people, 48 are classified as "successful. a. Determine the sample proportion, p, of "successful" people b. If the population proportion is 0.70, determine the standard error of the proportion. a.pType an integer or a decimal.) Enter your answer in the answer box and then click Check Answer Clear A Ch remaining "? 6Explanation / Answer
Ans:
Given that
n=64
a)sample proportion=48/64=0.75
b)standard error=sqrt(p*(1-p)/n)=sqrt(0.7*(1-0.7)/64)=0.0573
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.