a mathxl.com This Question: 1 pt 12 of 13 (10 complete) ? This Quiz: 13 pts poss
ID: 3053793 • Letter: A
Question
a mathxl.com This Question: 1 pt 12 of 13 (10 complete) ? This Quiz: 13 pts possible Assume that the readings on the thermometers are normally distributed with a mean of 0° and standard deviation of 1.00 C. Assume 28% of the thermometers are rejected because they have readings that are too high and another 2.8% are rejected because they have readings that are too low. Draw a sketch and find the wo readings that are cutoff values separating the rejected thermometers from the others OB. O C. O D. ???? The cutoff values are ? degrees. (Use a comma to separate answers as needed. Round to two decimal places as needed.) Click to select your answerls).Explanation / Answer
Ans:
mean=0
standard deviation=1
we have standard normal distribution.
For too high readings:
P(Z>z)=0.028
P(Z<=z)=1-0.028=0.972
z=normsinv(0.972)=1.91
For too low readings:
P(Z<=z)=0.028
z=normsinv(0.028)=-1.91
cut off values are -1.91 and 1.91
Option D is correct(shaded area between -1.91 and 1.91 are acceppted thermomteres and unshaded region is rejected one)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.