Suppose that a simple random sample is taken from a normal population having a s
ID: 3053176 • Letter: S
Question
Suppose that a simple random sample is taken from a normal population having a standard deviation of 14 for the purpose of obtaining a 95% confidence interval for the mean of the population. Complete parts (a) through (c) below. Click here to view Page 1 of the table of areas under the standard normal curve. Click here to view Page 2 of the table of areas under the standard normal curve a. If the sample size is 4, obtain the margin of error The margin of error for a sample size of 4 is (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
Margin of error (MOE)= (+ -) 2 * Z* S.D / (n) 0.5
Where , Z = Z-score at 95% CI
n = Sample size = 4
S.D = Standard Deviation = 14
Given: S.D = 14
95% C.I, Z = 1.96
MOE = +- 2* 1.96 / (4) 0.5
= +- 3.92 (2)
= +- 7.84
Which can be interpreted as Margin of error is from - 7.84 to + 7.84
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.