4. Suppose a researcher, interested in obtaining an estimate of the average keve
ID: 3052506 • Letter: 4
Question
4. Suppose a researcher, interested in obtaining an estimate of the average kevel of soe enzyme in a certain human population, takes a sample of 36 individuals, determinees thse level of the enzyme in each, and computes a sample mean of 22. Suppose further it is ksowsi thuat the variable of interest is approximately normally distrjbuted with a variance of 45. Cive a 96% confidence interval of population Intan. 5. Suppose we find that, the average engine size in our semp_rinThd win obit nches, with a standard deviation of 87.5 cubic inches. Use these atiastics tto crspate s 90% interval of population mean, that is, the average egine size SorExplanation / Answer
Slution:- GIven that n = 36 , mean = 192.67, sd = 87.55
df = n-1 = 35
t = 1.69
90% confidence interval for the population mean : X +/- t*(sd/sqrt(n))
: 192.67 +/- 1.689*(87.55/sqrt(36)
: [168.0246, 217.3153]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.