A consumer organization estimates that over a 1-year period 1919% of cars will n
ID: 3052200 • Letter: A
Question
A consumer organization estimates that over a 1-year period
1919%
of cars will need to be repaired once,
66%
will need repairs twice, and
11%
will require three or more repairs. What is the probability that a car chosen at random will need
a) no repairs?
b) no more than one repair?
c) some repairs?
a) The probability that a car will require no repairs is
nothing.
(Do not round.)
b) The probability that a car will require no more than one repair is
nothing.
(Do not round.)
c) The probability that a car will require some repairs is
nothing.
(Do not round.)
Explanation / Answer
Ans:
Given that
P(repair once)=0.19
P(repair twice)=0.66
P(repair 3 or more)=0.11
a)P(no repair)=P(x=0)=1-P(x>=1)=1-0.19-0.66-0.11=1-0.96=0.04
b)P(x<=1)=P(x=0)+P(x=1)=0.04+0.19=0.23
c)P(some repair)=(x=1,2,3 or more)=P(x>=1)=0.19+0.66+0.11=0.96
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.