The average grade for an exam is 84, and the standard deviation is 4. The possib
ID: 3051523 • Letter: T
Question
The average grade for an exam is 84, and the standard deviation is 4. The possible grades are 'A','B', 'C', ‘D', ‘F'. a. If 92% of the class is given at least 'C' grade or better and the grades are curved to follow a normal distribution, what is the lowest possible 'C' and the highest possible ‘D'? b. If the grades are curved to follow a normal distribution and the grades of 80% students in the class range is (84 - c, 84 + c), find the value of c The grades are curved to follow a normal distribution and any student whose score is less than 55 is given F' grade. 20 students are randomly selected from the class. What is probability that at most 2 of them have 'F' grade:? c.Explanation / Answer
(a) Here we assume he normal distribution is curved where average merks = 84 and standard deviation = 4
so IF lowest possible 'C' and highest possible 'D' is lets say k
then
Pr(x > k) = 0.92
1 - Pr(x < k) = 0.92
Pr(x < k) = 0.08
Pr(x < k ; 84 ; 4) = 0.08
Z - value = -1.4051
(k - 84)/4 = -1.4051
k = 84 - 4 * 1.4051 = 78.38
so the value is 78.38
(b) Here as the distribution is normal, os
Pr(84 -c < x < 84 + c) = 0.80
Pr(x < 84 + c) - Pr(x < 84 - c) = 0.80
Here as c is equal both sides then
Pr(x < 84 + c) = 0..50 + 0.80/2 = 0.90
so Here z for p - value 0.90 is
Z = 1.282
so,
(84 + c - 84)/4 = 1.282
c = 4 * 1.282 = 5.13
(C) Pr(x < 55 ; 84 ; 4)
Z = (55 - 84)/4 = -7.25
Pr(X < 55 84; 4) = 2.083 x 10-13
Now n = 20 and p = 2.083 x 10-13 and y is the number of people out of 20 who get the 'F' grade
Pr(y <= 2 ; 20 ; 2.083 x 10-13 ) = BIN (x = 0,1,2 ; 20 ; 2.083 x 10-13 ) = 1
as there is full probability of that event to occur.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.