The average cost per night of a hotel room in New York City is $278 ( SmartMoney
ID: 3313678 • Letter: T
Question
The average cost per night of a hotel room in New York City is $278 (SmartMoney, March 2009). Assume this estimate is based on a sample of 45 hotels and that the sample standard deviation is $65.
a. With 95% confidence, what is the margin of error? Round your answer to the nearest dollar.
$
b. What is the 95% confidence interval estimate of the population mean? Round your answers to the nearest dollar.
to
c. Two years ago the average cost of a hotel room in New York City was $229. Discuss the change in cost over the two-year period.
Explanation / Answer
Solution:-
a. 95% confidence interval for Z= 1.96 (check standard normal table)
Formula: margin of error= Z*s/vn
= 1.96*65/sqrt(45)
= 18.9916
= 19
b) The 95% confidence interval: xbar ± Z*s/vn
= 278 ± 1.96*65/sqrt(45)
= (259, 297)
c. does not change of cost
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.