Leave answers as decimals (not percents). When necessary, round final answers to
ID: 3051194 • Letter: L
Question
Leave answers as decimals (not percents). When necessary, round final answers to 4 decimal places.
4. Bone density can be measured using a DEXA test. Bone density for a 25-year-old woman is normally-distributed with a mean of 956 g/cm2 and a standard deviation of 5.52 g/cm2. Let X be the bone density of a randomly selected 25-year-old woman in g/cm2. a. Choose one: X is a binomial random variable X is a normal random variable b. Find P(x > 965) c Hannah is a 25-year-old woman. The z-score of her bone densit is-0.32 Find Hannah's bone density in g/cm2 If 47 randomly selected 25-year-old women have their bone densities measured, what is the probability that the sample mean bone density for this group will be lower than 955 g/cm2? d.Explanation / Answer
a) X is a normal random variable.
b) P(X > 965)
= P((X - mean)/sd > (965 - mean)/sd)
= P(Z > (965 - 956)/5.52)
= P(Z > 1.63)
= 1 - P(Z < 1.63)
= 1 - 0.9484
= 0.0516
c) Z = -0.32
or, (X - 956)/5.52 = 0.32
or, X = 0.32 * 5.52 + 956
or, X = 957.77
d) P(X < 955)
= P((X - mean)/(sd/sqrt(n) < (955 - mean)/(sd/sqrt(n))
= P(Z < (955 - 956)/(5.52/sqrt(47)))
= P(Z < -1.24)
= 0.1075
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.