Leave answers as decimals (not percents). When necessary, round final answers to
ID: 3051193 • Letter: L
Question
Leave answers as decimals (not percents). When necessary, round final answers to 4 decimal places.
1. The lifespan of a certain species of fruit fly is so short that it needs to be measured in hours. The mean lifespan is 18 hours, the standard deviation is 3.5 hours, and a graph of the frequency distribution appears to be bell shaped. A group of 25 randomly selected fruit flies is obtained. Let X be the lifespan of a fruit fly from this group in hours. a. Choose one: X is a binomial random variable X is a normal random variable b. Find P(xExplanation / Answer
1)a) X is normal random variable
b) P(X < 20) = P((X - mean)/sd < (20 - mean)/sd)
= P(Z < (20 - 18)/3.5)
= P(Z < 0.57)
= 0.7157
c) P(15 < X 20)
= P((15 - 18)/3.5 < Z < (20 - 18)/3.5)
= P(-0.86 < Z < 0.57)
= P(Z < 0.57) - P(Z < -0.86)
= 0.7157 - 0.1949
= 0.5208
d) Mean of the sample mean = 18
e) SE = 3.5/sqrt(25) = 0.7
f) Option - III
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.