From a binary population dadt where = 0.64 a random sample of size 400 is select
ID: 3051048 • Letter: F
Question
From a binary population dadt where = 0.64 a random sample of size 400 is selected. To build a middle interval around the population proportion such that 95% of all sample proportions deviated from the population proportion by no more than ±0.03 (3 percentage points), what is the minimum sample size to yield this interval? From a binary population dadt where = 0.64 a random sample of size 400 is selected. To build a middle interval around the population proportion such that 95% of all sample proportions deviated from the population proportion by no more than ±0.03 (3 percentage points), what is the minimum sample size to yield this interval?Explanation / Answer
here margin of error E = 0.03 for95% CI crtiical Z = 1.9600 estimated proportion=p= 0.6400 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 984.00
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.