Score: 0 of 1 pt 23of40(22 complete) 6.1.59 A soccer ball manufacturer wants to
ID: 3050777 • Letter: S
Question
Score: 0 of 1 pt 23of40(22 complete) 6.1.59 A soccer ball manufacturer wants to estimate the mean circumference of soccer balls within 0 05 in (a Determine the minimum sample size requiredto con tud a 95% e dde ce i te val fr the p pulati mean As ne the po ulation standard d war h 025 in b) Repeat part (a) using a standard deviation of 0.35 in Which standard deviation requires a larger sample size? Explain (a) The minimum sample size required to construct a 95% con!dence interval using a populaio, standard deviation of 0 2S in h bd (Round up to the nearest integer )Explanation / Answer
a)
b)
std deviation 0.35 require higher sample size
for 95 % CI value of z= 1.9600 standard deviation = 0.25 margin of error E = 0.05 required sample size n=(z/E)2 = 97Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.