The U.S. Bureau of Labor Statistics publishes data on the benefits offered by sm
ID: 3050723 • Letter: T
Question
The U.S. Bureau of Labor Statistics publishes data on the benefits offered by small companies to their employees. Only 42% offer retirement plans while 61% offer life insurance. Suppose 33% offer both retirement plans and life insurance as benefits. If a small company is randomly selected, determine the following probabilties:
a. The company offers a retirement plan given that they offer life insurance.
b. The company offers life insurance given that they offer a retirement plan.
c. The company offers life insurance or a retirement plan.
d. The company offers a retirement plan and does not offer life insurance.
e. The company does not offer life insurance if it is known that they offer a retirement plan.
*(Round your answers to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
here let event retirement plans are R ; life insurance =L
hence from above P(R) =0.42 ; P(L) =0.61 ; P(R n L) =0.33
a) P(company offers a retirement plan given that they offer life insurance) =P(R|L) =0.33/0.61=0.5410
b)P(company offers life insurance given that they offer a retirement plan)=P(L|R) =0.33/0.42 =0.7857
c)P(company offers life insurance or a retirement plan) =P(R)+P(L)-P(R n L) =0.42+0.61-0.33=0.7
d) P( company offers a retirement plan and does not offer life insurance) =P(R)-P(R n L) =0.42-0.33=0.09
e) P(company does not offer life insurance if it is known that they offer a retirement plan)=1-P(L|R) =1-0.7857
=0.2143
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.