An electronics store researched the TV sales in the last 6 months. The probabili
ID: 3050412 • Letter: A
Question
An electronics store researched the TV sales in the last 6 months. The probability a customer would purchase the Brand 1 model TV was 70% while the rest of the customers purchased the Brand 2 model. Furthermore, 20% of the Brand 1 customers purchased an extended warranty while 40% of Brand 2 customers purchased an extended warranty. A customer is randomly selected from among all those who bought a TV from the store. What is the probability that the selected customer purchased an extended warranty? Round your answer to 2 decimal places.
Explanation / Answer
P(Brand 1 model) = 0.70, P(Brand 2 model) = 0.30
P(Brand 1 with extended warranty) = 0.20, P(Brand 2 with extended warranty) = 0.40
A person is selected at random who could be from brand 1 OR brand 2 model.
P( Extended warranty) = P(Brand 1 model) * P(Brand 1 with extended warranty)
+ P(Brand 2 model) * P(Brand 2 with extended warranty)
= 0.70 * 0.20 + 0.30 * 0.40
= 0.26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.