An electronic device requires two 1.50 V AA zine-carbon. Which, connected is ser
ID: 1065898 • Letter: A
Question
An electronic device requires two 1.50 V AA zine-carbon. Which, connected is series, give 3.00 V. If the cell transfers two moles of electrons for each moles of reaction work can be performed by the transfers? 4.34 times 10^2 kJ 2.00 times 10^2 kJ 8.09 times 10^2 kJ 72.4 kJ 5.79 times 10^2 kJ Given the following data for the reaction A rightarrow B.determine the activation energy.E_infinity.of the reaction to three significant figures. 6.89 J/mol 57.3 J/mol 374 J/mol 39.9 J/mol 54.4 J/mol Which of the following is/are equal once equilibrium is established? the rates of the forward and reverse reactions the concentrations of reactant and products the time that a particular atom or molecule spends as a reactant and product reverse the rate constants of the forward and all of the above are equal Indicate which of the following has the lowest standard molar entropy H_2O(s) CH_3CH_2OH(t) CH_4(g) He(g) Na(s)Explanation / Answer
5 (a) in translational motion the molecules completely moves from one position to other in a particular axis which requires highest amount of energy
6) when hydrogen reacts with metal to form hydride the oxidation state of
hydrogen = -1
Metal = +2
So answer : +2 and -1
7) Work = nFEcell
work = 2 X 96485 X 3 = 578910 Joules = 5.78 X 10^2 KJ
8) Activation energy can be calcualted by Arrhenius equation
lnK2 - lnK1 = Ea / R (1/T1- 1/T2)
K2 = 0.730 K1 =0.739
T2 = 250 K T1 = 450 K
-0.315 - (-0.302) = Ea / 8.314 X 10^-3 ( 1/450 - 1/250)
Ea = 5.73 J / mole
9) at equilibrium
The rate of forward reaction = rate of backward reaction
Kf[reactants] = Kb [Products]
Kf/Kb= equilbirum constant = [Products] / [Reactants]
10) Lowest standard molar entropy will be of solid than liquid than gas
Now if number of atoms are more than entropy of molecule will be more
so answer : Na(s)
11) Given: Entropy = 161J/mol K
molecular weight of PbBr2 = 367 g / mole
So entropy of 367 grams of PbBr2 = 161 Joules
Entropy of 1 gram = 161 / 367 Joules
entropy of 2.45 grams = 161 x 2.45 / 367 = 1.07 J / K
-0.013 X 8.314 X 10^-3 / -0.00178 = Ea
Ea = 0.0607 KJ /mole =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.