A schoolteacher is concerned that her students watch more TV than the average Am
ID: 3049975 • Letter: A
Question
A schoolteacher is concerned that her students watch more TV than the average American child. She reads that according to the American Academy of Pediatrics (AAP), the average American child watches 4 hours of TV per day ( = 4.0 hours). She records the number of hours of TV each of her six students watch per day. The times (in hours) are 4.1, 2.4, 2.8, 5.4, 4.5, and 4.8.
(a) Test the hypothesis that her students watch more TV than the average American child using a 0.05 level of significance and a one-independent sample t-test. State the value of the test statistic. (Round your answer to three decimal places.)
t =
State the decision to retain or reject the null hypothesis.
(b) Compute effect size using estimated Cohen's d. (Round your answer to two decimal places.)
d=
Explanation / Answer
a)
the average American child watches 4 hours of TV per day
( = 4.0 hours).
She records the number of hours of TV each of her six students watch per day. The times (in hours) are 5.5, 4.1, 2.4, 2.8, 5.4, 4.5, and 4.8.
sample mean = (sum of data)/6 = 3.98
sample standard deviation: 1.308
Ho: u = 4
Ha: u > 3.98 (claim)
-------
t(4) = (4-4)/(1.31/sqrt(6)) = 0.0373
----
p-valu = P(t > 0.0373 when df = 5) = .4858
Since the p-value is less than 5%, fail to reject Ho.
b) Cohen's d = 4-3.98 /1.308 = 0.0152. It means effect size is small
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.