A schoolteacher is concerned that her students watch more TV than the average Am
ID: 2926210 • Letter: A
Question
A schoolteacher is concerned that her students watch more TV than the average American child. She reads that according to the American Academy of Pediatrics (AAP), the average American child watches 4 hours of TV per day ( = 4.0 hours). She records the number of hours of TV each of her six students watch per day. The times (in hours) are 4.4, 3.9, 2.9, 4.7, 2.5, and 5.6.
(a) Test the hypothesis that her students watch more TV than the average American child using a 0.05 level of significance and a one-independent sample t-test. State the value of the test statistic. (Round your answer to three decimal places.)
t =
State the decision to retain or reject the null hypothesis.
Retain the null hypothesis.
Reject the null hypothesis.
(b) Compute effect size using estimated Cohen's d. (Round your answer to two decimal places.)
d =
Explanation / Answer
(a) Sample size = 6
Sample mean x = 4 hours
Sample standard deviations s = 1.156 hours
so, standard error for the sample mean (se0) = s/ sqrt(n) = 1.156/ sqrt(6) = 0.472 hours
Test statistic
t = ( x - H)/ se0 = (4- 4)/ 0.472 = 0
P - value = 0.5 (as one sided test)
We will retain the null hypothesis.
(b) Cohen's d = Mean difference / standard deviation of the sample = (4.0 - 4.0)/ 1.156 = 0
so cohen''s d is also zero so nil effect size.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.