About 78% of all female heart transplant patients will survive for at least 3 ye
ID: 3049967 • Letter: A
Question
About 78% of all female heart transplant patients will survive for at least 3 years. Eighty female heart transplant patients are randomly selected. What is the probability that the sample proportion surviving for at least 3 years will be less than 75%? Assume the sampling distribution of sample proportions is a normal distribution. The mean of the sample proportion is equal to the population proportion and the standard deviation is equal to StartRoot StartFraction pq Over n EndFraction EndRoot pq n.
Explanation / Answer
Here, 78% of all female heart transplant patients will survive for at least 3 years.
p = 0.78 and
n = 80
np and n(1-p) both > 10, normal approximation used
standard error of p = sqrt( p(1-p)/n)) = sqrt (0.78 *0.22 /80) =.00214
z value for p=0.75 is z = ( 0.75-0.78)/0.00214 = -0.6478
P( p < 0.70) = P( z < -0.65)
=1P ( Z<0.65 )
=10.7422
=0.2578
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.