A cheerleading squad received a mean rating (out of 100 possible points) of 71 ±
ID: 3049964 • Letter: A
Question
A cheerleading squad received a mean rating (out of 100 possible points) of
71 ± 9 ( ± )
in competitions over the previous three seasons. The same cheerleading squad performed in 16 local competitions this season with a mean rating equal to 73 in competitions. Suppose we conduct a one-independent sample z-test to determine whether mean ratings increased this season (compared to the previous three seasons) at a 0.05 level of significance.
(a) State the value of the test statistic. (Round your answer to two decimal places.)
z =
State whether to retain or reject the null hypothesis.
(b) Compute effect size using Cohen's d. (Round your answer to two decimal places.)
d =
Explanation / Answer
a)
Hypothesis:
Null hypothesis : mu = 71
alternative hypothesisL mu > = 71
Test statistuc :
z = ( x - mean)/( s/sqrt(n))
= ( 73 - 71) / ( 9/sqrt(16))
= 0.889
we need to find pvalue using z = 0.889 at 0.05 significance level.
P value = 0.1870
As p value is greater than significance level so, we fail to reject the null hypothesis.
b) Cohen's d = ( x - mean) / ( s/sqrt(n))
= ( 73 - 71) / ( 9/sqrt(16))
= 0.89
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.