27% D Fri 9:20 PM a That I com: × 1 8 HW 120. adults, 315 as Latinos, 323 as bla
ID: 3045721 • Letter: 2
Question
27% D Fri 9:20 PM a That I com: × 1 8 HW 120. adults, 315 as Latinos, 323 as blacks, 254 identified themselves as Asians, and 779 identified themselves as whites. In this survey, 86% of blacks said that their families would welcome a white person into their famililes assume that the underlying population is normally distributed. (In general, you must first prove that assumption Part (a) O X is the proportion of families that approve of interracial dating and mariage, and P is the number of familes that approve of interracial dating and marriage. Xisthe number of tamiles hat approve ofinte racial dating and man age, and Pis the proportion of familes that approve of inemaal dating and marriage. Part (b) Which distribution should you use for this problem? (Round your answers to four decimal places.) 0084 The Student's I-distribution should be used because we do not know the standard deviation. 16Explanation / Answer
For part (b)
The normal distribution
Mean p = p^ = 0.86
Here n = 323 as there are 323 blaces
so Mean proportion E(p) = p^ = 0.86
Std Deviation of proportion = sqrt (p^ * (1- p^)/N) = sqrt [0.86 * 0.14/323] = 0.0193
(c) Here error bound = (0.8978 - 0.82222)/2 = 0.0378
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.