Four machines: A, B, C and D produce respectively: 60%, 15%, 10% and 15% of the
ID: 3045542 • Letter: F
Question
Four machines: A, B, C and D produce respectively: 60%, 15%, 10% and 15% of the total number of articles of a factory. The percentages of production defects of these machines are: 0.5%, 0.6%, 0.7% and 0.4% respectively; suppose that an item is selected at random and turns out to be non-defective, what is the probability that the item was produced by machine B? Four machines: A, B, C and D produce respectively: 60%, 15%, 10% and 15% of the total number of articles of a factory. The percentages of production defects of these machines are: 0.5%, 0.6%, 0.7% and 0.4% respectively; suppose that an item is selected at random and turns out to be non-defective, what is the probability that the item was produced by machine B?Explanation / Answer
X - defective
P(B|X')
= P(B and X') / P(X')
P(X') = P(X'|A)P(A) + P(X'|B)P(B) + P(X'|C)P(C) + P(X'|D)P(D)
= 0.60 * ( 1 - 0.005) + 0.15 * (1 - 0.0006) + 0.10 * (1 - 0.007) + 0.15 *(1 - 0.004)
= 0.99561
P(B and X') = P(X'|B)P(B) = 0.15 * (1 - 0.0006) = 0.14991
hence required probability = 0.14991/0.99561
= 0.150571
Please rate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.